Parent Links

Useful Links

Rushmore's Staff Team

Staff Team

Please click here for the Rushmore Staff list 2020/21.

Staff List

Senior Leadership Team

 

Head teacher

 

Jim O'Shea 

 

Deputy Head

(Curriculum, Assessment and

Standards)

 

 

Margaret Foster

 

Deputy Head

(Inclusion, Behaviour and

Standards)

 

 

Eileen McEwan

 

 

Mentoring and teacher 

development / Lead teacher /

Mathematics Lead / PE

 

 

Hannah Herlihy

 

Teaching and Learning Lead,

Mentoring and teacher development /

Lead teacher / Science Lead

 

Nikki Taylor

 

 

Mentoring and teacher

development /
Lead teacher / Literacy Lead

 

 

Catherine Sutcliffe

EYFS Lead/Read Write Inc lead ( EYFS)

Rozzy Freeth

Other Curriculum Leads 

 

Music


Dafydd Williams

 

Art and Design


Stella Solomou

 

PE, Relationships and

Health Education


Cherrelle Gray

 

Humanities

Hugh Yexley

Computing Lauren Gilvear
RWI ( KS1) Kate Green
RE & Spanish Grace Littlewood

Teaching Team


Nursery Pandas:

Sharifa Chowdhury

 

Nursery Koalas:

 

Tia Petrou

 

 

 


Reception Apple Blossom:

Sam Murphy

 

Reception Cherry Blossom:

Rozzy Freeth


Year 1 Chestnut: 

Stella Solomou

 

 

Year 1 Elder: 

Sasha Taylor


Year 2 Cedar:

 Kate Green

 

Year 2 Laurel:

Grace Littlewood


Year 3 Acacia:

Jordan Henville

 
Year 3 Rowan: 

 Rubecca Ahmed

 

Year 4 Elm: 

Hugh Yexley

 

Year 4 Spruce: 

Chloe Lewin



Year 5 Sycamore: 

Cherrelle Gray

 


Year 5 Hazel: 

Lauren Gilvear

 


Year 6 Oak: 

Hannah Herlihy

 


Year 6 Willow:

Erin Harrill

Teaching Apprentice 

Year 2 ( Cedar):

 

Mary Ferguson-Briggs

 

Teaching Apprentice 

Year 5:

( Sycamore)

Alex Dickson

 Music:

Dafydd Williams

 

 

 

 

 

Additional support in Year 6 & SEND Teacher:

Nikki Taylor

 

PPA Cover Teacher:

Susie Whitehead

 

PPA Cover Teacher:

Kathleen Daniel

 

PPA Cover Teacher:

Maureen Williams

 

Drumming Teacher:

Derek Gayle

 Learning Mentor Team

Learning Mentor: Sinead Francis- Hendrickson                             

 

 

Learning Support Team

 

Alan Wooding

  

Zac Turner 

 

Amanda Luff

Melanie Stock

Aneta Thomas

Miranda Zhupali

Beata Chadbourn

Narinder Kaur

Bharti Mesuria

Natasha Eccles

 

 

 

 

 Jesmin Begum

 

 

 

Nazma Khatun

 

 

Trish Fowles

Rashida Jamal

Chelsea Peel

  

Inca Jordan

 

Donna Hall

Rubina Akhtar

Garmash Kaur

Saima Malik

Gloria Reid

 

Tracy Jago

 

Lucia Guerrero  

 

Khadija Bhula 

Kavine Goulbourne

 

 

 Yinka Thomas

 

 

Lutfiye Karadere 

 

 

Aliyah Shaikh

 

 

 

 

 

 

Administration Team

School Business Manager Vanessa Browne
Senior Administration Officer Canev Aziz
Administration Officer Naela Zaman

Premises Team

Caretaker Florin Ungureanu
Gardener Lidka D'Agostina